Dezinfekcia
Dezinfekcia je proces, pri ktorom sa ničia choroboplodné zárodky, a to buď pôsobením chemických látok (chemická dezinfekcia) alebo pôsobením tepla, resp. žiarenia (fyzikálna dezinfekcia). Používa sa tiež kombinácia chemickej a fyzikálnej dezinfekcie.
Pri výbere dezinfekčného a sterilizačného média, ako aj metódy, treba mať na zreteli:
-účinnosť na jednotlivé druhy mikroorganizmov
-znášanlivosť s predmetom, na ktorý majú byť použité
-zdravotnú a ekologickú nezávadnosť
Dezinfekcia je aj súbor opatrení, ktoré majú za cieľ prerušiť cestu šírenia nákazy od koreňového pôvodcu nákazy k vnímavému jedincovi.
Dezinfekciou zabezpečujeme:
-sauny, bazény, telocvične,
-šatne, sprchy, zdravotné zariadenia,
-ambulancie, byty po chorých, či práve zomretých,
-poľnohospodárske objekty, objekty živočíšnej výroby,
-stravovacie jednotky, kuchyne,
-pivnice a technické suterény,
-dopravné prostriedky a iné...
Dezinfekcia plesne
Aplikácia sa vykonáva neutrálnym dezinfekčným roztokom, ktorý má baktericídne (vrátane Mycobacterium tuberculosis), viruicídne (vrátane VHB a HIV), fungicídne a sporocídne účinky. Prípravok neobsahuje saponát. Nie je toxický - je bez chemikálií, nie je agresívny. Je to bezpečné riešenie ako pre ľudí, tak aj pre životné prostredie. V danom prostredí je možné byť ihneď po aplikácii.
Zaujímavosť:
V roku 1865 francúzsky chemik Louis Pasteu prišiel s myšlienkou, že infekcie spôsobujú mikróby šíriace sa vzduchom. Neskôr začal britský chemik Jospeh Lister experimentovať pri operáciách zlomenín s kyselinou karbolovou a fenolom, aby vyhubil mikróby. Dnes sa bez dezinfekcie nezaobíde chirurgia, zdravotníctvo, či potravinársky priemysel.